اطلاعیه شماره 34. انجمن روشن بین اصفهان. مکاتبه با مسئولین مختلف پیرامون اولویت بخشی به مناسبسازی خدمات بانکداری الکترونیک، جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی.

تاریخ انتشار: 2 آبان 1397.
نامه مذکور علاوه بر بانک مرکزی برای بانکهای ملی، ملت، سپه، صادرات، تجارت، رفاه کارگران، مسکن، صنعت و  معدن و کشاورزی و همچنین سازمان بهزیستی کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، فراکسیون معلولین مجلس شورای اسلامی ایران و معاونت علمی فنآوری ریاست جمهوری اسلامی ایران نیز ارسال گردیده است.
حمایت از معلولین، بیانگر توانمندی معنوی و حاکمیت فضیلت بر عملکرد مدیران هر جامعه است.

به: ریاست محترم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران
از: انجمن روشن بین اصفهان
موضوع : همکاری در راستای اولویت بخشی به مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک جهت دسترسی و استفاده نابینایان

با سلام  و احترام
خوشبختانه در نتیجه پیگیریهای فراوان معلولین بینایی در سالهای اخیر و همچنین همکاری صمیمانه مسئولین در بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و همچنین مسئولین بانکهای کشور، اقدامات مفیدی در راستای مناسب سازی خدمات بانکی به ویژه در حوزه بانکداری الکترونیک، جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی صورت گرفته که میتوان نتیجه این اقدامات سازنده را به خوبی در مناسب سازی نرم افزارهای همراه بانک برخی از بانکها و همچنین مناسب سازی نرم افزارهایی نظیر آپ، تاپ، پات و همراه کارت مشاهده کرد.
لیکن در کنار این اقدامات اخیرا مشاهده می شود که در برخی از بانکها مسئولین تلاش مینمایند، با استقرار یک دستگاه رایانه مجهز به نرم افزار صفحه خوان به همراه برجسته نگار، خدمات درون شعب خود را نیز در جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی مناسب سازی نمایند.
اگر چه انجام اقدامات مناسب سازی در هر سطح و به هر روشی که باشد، برای جامعه هدف مسرت بخش و شایسته تحسین است، لیکن در این رابطه یعنی مناسب سازی خدمات بانکداری جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی نکاتی باید مد نظر قرار گیرد که در ادامه به آنها اشاره می نمایم.
1-. ایجاد باجه مجهز به رایانه دارای نرم افزار صفحه خوان و برجسته نگار به دلیل مسائل فنی که دارد، در نهایت نمیتواند، به استقلال کامل افراد نابینا در انجام فعالیت های بانکی درون شعب منجر گردد.
2-. مناسب سازی خدمات درون شعب بانکها با استفاده از نرم افزار صفحه خوان و به خصوص برجسته نگار، امریست بسیار هزینه بر. بنابر این هزینه بالای این طرح ممکن است، سبب اجرای آن در شعب محدودی شود.
این نکته برای نابینایان به خصوص آنهایی که در شهرهای بزرگ زندگی می کنند، چندان کاربردی نخواهد بود. به علاوه نابینایانی که در شهرهای کوچک زندگی می کنند نیز به احتمال زیاد به طور کامل از این امکانات محروم خواهند ماند.
3-. خدماتی که  توسط رایانه مجهز به نرم افزار صفحه خوان و برجسته نگار به افراد نابینا ارائه میشود، اغلب در زمره همان خدماتیست که توسط بانکداری الکترونیک نیز در غالب اینترنت بانک و نرم افزارهای همراه بانک، ارائه می شود. بنابر این میتوان با مناسب سازی همراه بانک و اینترنت بانک بدون استفاده از تجهیزات مذکور این خدمات را به نابینایان عرضه کرد.
4-. اگر مسئولین یک بانک به مناسب سازی خدمات درون شعب خود جهت دسترسی و استفاده نابینایان اقدام نمایند، فقط نابینایانی که در آن بانک حساب دارند آن هم فقط در ساعات فعالیت آن بانک می توانند، از خدمات مذکور استفاده نموده و فعالیت های بانکی مد نظر خود را انجام دهند. باید دانست، افراد نابینا در برخی از بانکها هیچ حسابی ندارند و یا تعداد مشتریان نابینای بسیاری از بانکها ناچیز است.
5-. بسیاری از افراد دارای معلولیت بینایی کمبینا بوده و به خط بریل مسلط نیستند. این افراد میتوانند، از اینترنت بانکها و همراه بانکها استفاده نمایند لیکن قطعا به دلیل عدم تسلط به خط بریل، برای انجام عملیات بانکی به سراغ رایانه مجهز به برجسته نگار نخواهند رفت.
6-. عدم استقبال نابینایان از باجه های مجهز به رایانه برخوردار از نرم افزارهای صفحه خوان و برجسته نگار، به دلایلی که ذکر شد، می تواند، سبب دلسردی مسئولین بانکها نسبت به اعمال دیگر طرح های مناسب سازی شود.
البته هدف از ذکر این نکات به هیچ وجه به زیر سؤال بردن خدمات و زحمات مسئولین خدومی که همواره به فکر بهبود کیفیت خدمات و افزایش میزان بهره وری هستند نیست. لیکن باید در راه رسیدن به این هدف از روشی جامع، کامل، کم هزینه و فراگیر استفاده شود که بتواند، تمامی نابینایان را در تمامی نقاط کشور پوشش دهد.
این روش  چیزی نیست جز مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی.
البته به موازات این امر باید مسئولین شعب بانکهای مختلف نیز به عمل به بخشنامه های بانک مرکزی مبنی بر عدم نیاز نابینایان به معرفی امین هنگام مراجعه به بانکها و انجام عملیات بانکی ترغیب  گردند.
با مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی، تمامی افراد نابینا و کمبینا می توانند، در تمامی ساعات شبانه روز، از این خدمات استفاده نموده و عملیات بانکی مد نظر خود را انجام دهند.
همچنین مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک در حوزه نرم افزارهای همراه بانک، اینترنت بانک و خودپردازها به افراد نابینا و کم بینا این امکان را می دهد که با استفاده از این سامانه ها و از طریق بانکهای مختلف عملیات بانکی مد نظر خود را انجام دهند. بنا بر این اگر فرد نابینایی در یک بانک حساب نداشته باشد، باز هم می تواند، با استفاده از سامانه های مذکور و در شبکه شتاب از خدمات بانکداری الکترونیک استفاده نماید.
همچنین در سایه مناسب سازی اینترنت بانک ها و نرم افزارهای همراه بانک میتوان، خدماتی که در  بدو امر نیاز به مراجعه به شعب دارد را نیز با لحاظ شرایطی در فضایب امن این سامانه ها به افراد نابینا و کمبینا ارائه نمود.
در نهایت در سایه مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک، بانکهای مختلف میتوانند، جهت ارائه خدمات بانکی به نابینایان به خصوص در حوزه استفاده از خودپردازها هماهنگ شده و شبکه گسترده ای را در این زمینه ایجاد نمایند.
به طور کلی می توان گفت: تنها در سایه مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک است که نابینایان می توانند، در فضای امن و به شکل کاملا مستقل از خدمات بانکداری استفاده نمایند.
بنابر این درخواست ما از شما این است که در ارتباط با مناسب سازی خدمات بانکداری جهت دسترسی و استفاده نابینایان مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک (یعنی مناسب سازی خودپردازها، کیوسکها، اینترنت بانکها و نرم افزار های همراه بانک) در اولویت کاری مسئولین ذیربط قرار گیرد.
لازم به ذکر است، اعضای انجمن روشن بین اصفهان کماکان آمادگی خود را جهت هر گونه همکاری در این زمینه به ویژه ارائه راهکار،  متناسب با استاندارد های بین المللی به منظور مناسب سازی خدمات بانکداری الکترونیک جهت دسترسی و استفاده معلولین بینایی اعلام می دارند.
پیشاپیش از بذل مساعدت جناب عالی سپاسگزار و توفیق روزافزونتان را از درگاه ایزد یکتا خواستارم./
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست، هر کسی نغمه خود خواند و از صحنه رود، صحنه پیوسته به جاست، خرم آن نغمه که مردم بسپارند به یاد

علیرضا حیدری
مدیرعامل انجمن روشن بین اصفهان

1 نفر این پست را پسندیده است.
این نوشته در متفرقه ارسال و , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *