در نشست معاون شهردار با سازمان‌های مردم‌نهاد نابینایان چه گذشت؟

از دغدغه‌های ترافیکی تا پیشنهاد ایجاد کارگروه توانخواهان اصفهان
در نشست رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با مسئولان سازمان‌های مردم‌نهاد نابینایان بر تشکیل کارگروه توانخواهان شهر اصفهان تأکید شد.
به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان، مدیرعامل انجمن روشن‌بین اصفهان در این نشست اظهار کرد: پیشنهاد می‌کنم یک کارگروه برای پیگیری امور فرهنگی معلولان تشکیل شود تا از ظرفیت‌های فرهنگی شهرداری برای فرهنگ‌سازی درباره توانمندی‌های معلولان به‌ویژه نابینایان تلاش کند.

علیرضا حیدری با بیان اینکه شهرداری می‌تواند بخشی از بازارهای کوثر را به فروش تولیدات معلولان اختصاص دهد، افزود: این کار به صورت مقطعی در سطح شهر انجام می‌شود، اما دائمی شدن آن می‌تواند برای معلولان اشتغال‌زایی کند.
مدیرعامل انجمن روشن‌بین اصفهان با گلایه از اجرا نشدن قانون جامع حمایت از افراد دارای معلولیت گفت: الزام سازمان‌ها به مناسب‌سازی محیط جهت دسترسی و فعالیت معلولان یکی از بندهای این قانون است که با وجود انجام تلاش‌هایی در این زمینه، این اقدامات منسجم نبوده است. کف‌پوش‌های تعبیه‌شده در پیاده‌روها استاندارد نیست و مترو و اتوبوس برای معلولان مناسب‌سازی نشده است.
حیدری با درخواست از معاون شهردار برای تسهیل استفاده رایگان معلولان از امکانات فرهنگی و تفریحی شهر اصفهان تصریح کرد: چندین سال است که حمل و نقل درون‌شهری در شهر تهران برای معلولان رایگان است، اما با وجود نامه‌نگاری‌های بسیار این قانون در شهر اصفهان اجرا نشده است، در حالی که نابینایان امکان استفاده از اتومبیل شخصی را ندارند و مجبور هستند از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه در ایستگاه‌های BRT موانع بسیاری مانند باجه و درخت وجود دارد که در مواردی باعث آسیب دیدن نابینایان شده است.
مدیرعامل انجمن روشن‌بین اصفهان اضافه کرد: چندی پیش به شرکت اتوبوسرانی پیشنهاد دادم تمام ایستگاه‌های اتوبوس شهر اصفهان را در نقشه گوگل ثبت کنند و این اقدام هم به نفع شهروندان عادی و هم به سود معلولان خواهد بود.
با این کار، معلولین بینایی می توانند، به راحتی مکان ایستگاه های اتوبوس را در نقشه موجود در تلفن همراه خود بیابند.
همچنین رفاهی نماینده انجمن علمی فرهنگی موج نور اصفهان گفت: بسیاری از مردم با دغدغه‌های معلولان ناآشنا هستند و متأسفانه تبلیغات شهری به ندرت به فرهنگ‌سازی در زمینه دغدغه‌های معلولان اختصاص می‌یابد که این امر باید تداوم بیشتری داشته باشد.
وی ادامه داد: با توجه به مشکل بودن استفاده نابینایان از ایستگاه‌های BRT به مسئولان ایستگاه‌ها این اجازه داده شود تا برای کمک به نابینایان چند دقیقه‌ای ترک پست کنند.
نماینده انجمن موج نور با اشاره به تولید کتاب‌های خودآموز رایانه و تلفن همراه برای نابینایان توسط این انجمن اظهار کرد: امیدوارم شهرداری به حمایت خود از بخشی از خانه ریاضیات که به نابینایان خدمات ارائه می‌کند، ادامه دهد.
رفاهی خاطرنشان کرد: با مصوبه شورای شهر تهران، معلولان کارت حمل و نقل رایگان دریافت کرده‌اند و به راحتی از مترو و اتوبوس استفاده می‌کنند و امیدوارم این قانون در شهر اصفهان نیز اجرا شود.
رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با بیان اینکه وظیفه داریم شهر را برای شهروندان زیست‌پذیر کنیم، گفت: خوشبختانه اصفهان در مدت اخیر روزانه شاهد اجرای رویدادهای گوناگون بوده و اگر شهر زیست‌پذیر شود، همگان می‌توانند از این برنامه‌ها استفاده کنند.
محمد عیدی ضمن موافقت با پیشنهاد تشکیل کارگروه توانخواهان شهر اصفهان افزود: این کارگروه می‌تواند به صورت ماهیانه تشکیل جلسه داده و دغدغه‌های معلولان را به گوش مدیران شهری برساند.
معاون شهردار اصفهان با بیان اینکه متأسفانه در تمام دوره‌ها درباره ساخت شهر زیست‌پذیر تعلل شده است، ادامه داد: در شهرسازی انسان باید موضوعیت پیدا کند و این امر باید در مورد تمام شهروندان و به ویژه معلولان مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با امکاناتی که در اختیار دارد، احترام به حقوق شهروندان، عدالت توزیعی و افزایش مشارکت‌جویی را در دستور کارخود قرار داده است و تلاش داریم به جای تصدی‌گری، معلولان را در اجرای برنامه‌های فرهنگی خود یاری دهیم.
عیدی گفت: معاونت اجتماعی طرحی با عنوان “برند خِیر” تدوین کرده تا فضایی برای کارآفرینی معلولان و استفاده از ظرفیت‌های توانخواهان ایجاد شود.
رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با اشاره به استفاده از استعدادهای توانخواهان در اجرای برنامه‌های فرهنگی شهر تصریح کرد: قرار است لایحه‌ای درباره مناسب‌سازی فضای شهری برای تمام توانخواهان به شورای شهر تقدیم شود.
رییس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری اصفهان با تأکید بر اینکه آمادگی رساندن دغدغه‌های معلولان به گوش مسئولان شهری را داریم، گفت: لایحه‌ مناسب‌سازی فضای شهری برای توانخواهان می‌تواند پیش از ارائه به شورای شهر برای بررسی به اعضای کارگروه توانخواهان شهر ارائه شود.

اولین نفری باشید که این پست را میپسندد.
این نوشته در اخبار, فرهنگی, مناسب سازی ارسال و , , , , , , , , برچسب شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *